4.11.2015 יפן חלק 2 טוקיו

4.11.2015 יפן חלק 2
DSC06195  DSC06198
הכניסה למלון להגדלה לחצו על F11

קמים בשש בבוקר,לא מספיקים ליהנות מהמיטה לאחר כ-30 שעות מאז עזבנו את הארץ. כאשר הלכנו לישון בשעה 2 בלילה. לאחר
מקלחת,איסוף הדרוש ואנחנו עולים לקומה ה-17 בה נמצאת מסעדת הבוקר שמשקיפה על גני הקיסר. היופי מעורר תאבון. לאחר ארוחה טובה ומפנקת במלון, אנחנו נפגשים בלובי המלון שם ממתינה לנו קיקו איטו המדריכה שתלווה אותנו לאורך כל הטיול. מדריכה שהפנינים והידע שתעביר לנו יתגלו לכם בהמשך.
קיקו מציגה בפנינו את הנהג מר' קומייאמה שילווה אותנו בחלק מהטיול.
לאחר עליה במעלון הידראולי לאוטובוס המצוחצח,אנחנו בדרך לארמון המלך  THE IMPERIAL PALACE בדרך קיקו מספרת לנו על השתלשלות החיים ביפן ועל ההיסטוריה של יפן ובכלל.
כדי להבין את התרבות היפנית, חייבים לחזור מעט להיסטוריה של יפן.
יפן "מקור השמש", הגיית השם ביפנית מודרנית היא  "ניהוֹן", בעבר "ניפּוֹן" .
יפן היא ממלכת איים בצפון האוקיינוס השקט, הנמצאת ביבשת אסיה.
מבחינת שטחה, יפן היא המדינה השישית בעולם מבחינה תעשייתית, והמדינה השלישית מבחינת עוצמתה הכלכלית.
יפן מכונה גם בשם: "ארץ השמש העולה" או "ארץ שמונת האיים הגדולים".
שפה רישמית, יפנית, עיר הבירה אחת מ-4 היא טוקיו.
משטר –מונרכיה חוקתית. ראש המדינה הוא קיסר. היום הקיסר אַקיהיטוֹ-טֶנוֹ הֵייקָה, הקיסר ה-125 בשושלת הקיסרית.  היום בן 76.
המיתולוגיה היפנית מייחסת את ראשית השושלת באלת השמש, אמאטֶרסוּ אוּמיקָאמי, ושושלת זו לא התחלפה מאז הקיסר הראשון של יפן, ג'ימוֹ טֶנוֹ, ועד עתה.
יפן הוקמה במאה השביעית לפני הספירה.
שטחה של יפן כ-377,835 קמ"ר שבתוכם 4 איים גדולים מאוד ועוד אלפי איים קטנים.
חיים בה כ-130 מליון נפשות. מטבע המקומי הוא ייו יפני,

מהמחקר הארכאולוגי עולה כי המתיישבים הראשונים של יפן הגיעו מקוריאה וסיביר לפני כ- 30,000 שנה, כאשר עדיין לא היה ים שהפריד בין יפן ליבשת אסיה. אחרים הגיעו בדרך הים מאוחר יותר מהפיליפינים ומפולינזיה.
היפנים החלו לכתוב את ההיסטוריה שלהם רק במאה ה-5 וה-6 לספירה, כשמערכות הכתיבה הסינית, בודהיזם, קדרות מתקדמת, קבורה טקסית, והיבטים תרבותיים אחרים הובאו ליפן על ידי אריסטוקרטים, אומנים, ונזירים מבאקג'ה, ממלכה בקוריאה.
מקורותיה ההיסטוריים של התרבות היפנית מעורפלים.  אגדות רבות צמחו במרוצת השנים ב"ממלכת האלים".
לפי המסורת, ה-11 בפברואר 660 לפנה"ס, הוא התאריך הרשמי לספירת הנוצרים בו נוסדה יפן על ידי הקיסר גִ'ימוּ טֶנוֹ. "עובדה" זו מופיעה בגרסאות תיעוד היסטורי יפני .

שמה הקודם של טוקיו הוא Edo . היא בירתה של יפן מאז המאה ה-17, כשהשוגון טוקוגאווה אייאסו,קבע בה את משכנו וייסד בה שושלת שוגונים שהתקיימה למעלה מ-260 שנה והצטיינה בעצמה וביציבות.
פירוש השם טוקיו הוא  "הבירה המזרחית" .
טוקיו ממוקמת בחופו המזרחי של האי הונשו שהוא האי הראשי של יפן, על גדות המערב של מפרץ טוקיו,לחוף האוקיינוס השקט. גודל העיר כ-90 ק"מ ממזרח למערב וכ-25 ק"מ מצפון לדרום .

אזור המטרופולין של טוקיו הינו המטרופולין הגדול בעולם. העיר מורכבת
מ – 23 רבעים מיוחדים, 26 ערים, 5 עיירות ו-8 כפרים.

מרכז טוקיו מורכב מ-23 עיריות, חלקן מוגדרות כרובע ("קוּ") וחלקן כעיר ("שִׁי"). כולן ישויות עירונית עצמאית, עם ראש עיר נבחר ומועצה נבחרת, אולם חלק מהפונקציות המשותפות לרבעים מנוהלות על ידי ממשלת מטרופולין טוקיו .

העיר טוקיו בנויה המעל גבי הריסות. תוצאה של רעידת אדמה קשה שפקדה את האי הונשו בשנת 1923.  רעידת האדמה החריבה חלקים נרחבים מטוקיו. כמו  גם נפגעה טוקיו קשות מההפגזות האמריקאים בשנת
1945בסוף מלחמת-העולם-השנייה.  מאחר ובתיה של טוקיו היו בנויים מעץ ונייר, רוב העיר עלתה באש . למרות האסון, נותרו בטוקיו מקומות שלא נפגעו והם עומדים על תילם מאות בשנים.
טוקיו שנבנתה מחדש הפעם בטון וברזל, עשירה בגורדי שחקים רבים ומתקדמים.  אלפי שלטי נאון זוהרים, נמצאים בכל פינה.  ומערכת כבישים הומה ומרשימה בניקיונה ומלאה כל הזמן בתחבורה,רכבות תחתיות ועליות מפותחות. שבישראל יכולים ללמוד ממנה רבות בטוקיו חיים למעלה מ-130 מיליון תושבים, ובטוקיו רבתי קרוב ל-34 מיליון תושבים, מה שהופך את המטרופולין טוקיו רבתי למטרופולין המאוכלס בעולם. למעלה משני מיליון איש המתגוררים מחוץ לעיר נוסעים בקביעות לעבוד בתוך העיר טוקיו

שדה התעופה המרכזי "נריטה" בו נחתנו, נמצא מזרחית לטוקיו, מרחק של שעה וחצי מהעיר באוטובוס ללא פקקים.

מרכז טוקיו מורכב מ-23 עיריות, חלקן מוגדרות כרובע ("קוּ") וחלקן כעיר ("שִׁי"). כולן ישויות עירונית עצמאית, עם ראש עיר נבחר ומועצה נבחרת, אולם חלק מהפונקציות המשותפות לרבעים מנוהלות על ידי ממשלת מטרופולין טוקיו אדאצ'י, אראקווה, בונקיו,צ'יודה,צ'ו, אודגאווה, איטאבאשי,קאטסושיקה, קיטה, קוטו מגורו ,מינאטו ,נאקונו ,מרימה ,אוטה סטאגאיה , שִיבּוּיָה ,שינאגאווה ,שינג'וקו ,שוגינאמי סומידה ,טושימה ,טאייטו מערבית ל-23 הרבעים של טוקיו מצויים "ערים" ("שִׁי") אשר מעמדן המשפטי זהה למעמד ערים אחרות ביפן. ערים אלה מהוות את הפרברים של טוקיו, ומקום מגורים לעובדים הרבים היוממים בעיר. קבוצת ערים אלה מכונה – "מערב טוקיו".
אקירונו ,אקישימה ,צ'ופו ,פוצ'ו ,פוסא,האצ'יוג'י ,האמורה היגאשיקורומה,היגאשימוראיאמה ,היגאשי יאמאטו ,הינו ,אינאגי ,קיוסה , קודיירא ,קוגאניי ,קוקובונג'י,קומאיי ,קוניטאצ'י ,מאצ'ידה,מיטאקא ,מוסאשימוראיאמה ,מוסאשינו ,נישי טוקיו ,אומה,טאצ'יקאווה ,טאמה איים השייכים לטוקיו
איי איזואיים השייכים לעיר טוקיו פרוסים עד למרחק של 1,300 ק"מ ממרכז העיר האיים מנוהלים על ידי סניפים של הממשל המטרופוליני, ורובם נחשבים למעשה לכפרים ,איי איזו, אושימה – איי קוזושימה, נייג'ימה, אושימה וטושימה, מייאקה – איי מיקוראג'ימה ומייאקג'ימה (העיר העיקרית באיים: מייאקה האצ'יג'ו – איי אאוגאשימה והאצ'יג'וג'ימה (העיר העיקרית באיים: האצ'יג'ו איי אוגאסאוורה,אוגאסאווארה – וכן איי (מצפון לדרום) צ'יצ'יג'ימה, נישינושימה, האהאג'ימה, קיטא איו ג'ימה, איו ג'ימה, ומינאמי איו ג'ימה. כמו כן שני האיים המהווים את האיים המזרחיים ביותר ביפן: מינאמי וטורישימה, והאי המהווה את האי הדרומי ביותר ביפן: אוקי נו טורישימה מהווים חלק משרשרת האיים השייכת לטוקיו.  חשוב להזכיר שעקב העדר מקום,יפן בנתה בים איים מלאכותיים שעל אחד מהם נמצא שדה התעופה הגדול של אוסאקה.  האיים מחוברים ביניהם בגשרים שהארוך שביניהם בן 4.3. ק"מ.

מעל כל מגדלי טוקיו מתנוסס מגדל טוקיו. שמתנוסס לגובה של 313 מ' ונצפה כמעט מכל מקום.  זהו מבנה הברזל הגבוה בעולם שאינו נתמך מבחוץ ועולה על מגדל אייפל ב 13מ'.  בנייתו הושלמה בשנת 1958במטרה לשמש כמגדל שידור.  ממרפסת התצפית רואים בתנאי ראות טובים,נוף משכר של מפרץ טוקיו, רובע גינזה, יוקוהמה, הר פוג'י, ועוד
כיום משמש המגדל כתחנת ממסר ל 5 תחנות רדיו ו 9 תחנות טלוויזיה
בלילות מואר המגדל בתאורה מרשימה וכך הופך לנקודת  ציון בולטת בטוקיו ביום ובלילה.

סיוע בביטוח לאומי וזכויות בעלי מגבלה (נכים)-חינם

 

הכתיבה ההיסטורית היפנית הגיעה לשיא בראשית המאה ה-8 עם הכרוניקות המאסיביות, קוג'יקי (תיעוד העניינים העתיקים, 712 לספירה) וניהון שוקי (כרוניקות יפן, 720 לספירה).
יפן לא הופיעה כלל בהיסטוריה הכתובה עד ל-57 לספירה, אז היא מוזכרת בתעודות סיניות כאומה של "ווה", או "עבדים גמדים".  הכרוניקות האלה מספרות סיפור אגדי ומייחס את מוצאם של אנשי יפן לאלים עצמם.

הסימנים הראשונים לתרבות יפן מופיעים בערך ב-10,000 לפנה"ס בתקופת ג'ומון.
ביפן הקדומה,עד 710 , במהלך תקופת ג 'ומון (13,000 לפנה"ס עד 300 לפנה"ס),תקופה שמאופיינת באורח חיים של צייד,דייג ונוודות למחצה. אנשים עסקו בחקלאות פשוטה.  האריגה לא הייתה ידועה, והממצאים הארכאולוגים מעידים על כך שהבגדים היו עשויים מקליפות עצים. (ג 'ומון הוא שמו של עידן חרס).
עד שנת 3000 לפנה"ס, אנשי הג'ומון פיסלו דמויות מחמר וייצרו כלים המעוטרים בדוגמאות שונות בעזרת חבלים ומקלות שלחצו את החמר הלח. מכאן, ייצור הקרמיקה ביפן אולי העתיק ביותר בעולם.

התקופה בה נכתבו התעודות,הייתה תקופה של מלחמות בין מספר גורמים מקומיים ששלטו בחלקיה השונים של המדינה ותבעו לעצמם את תפקיד קיסר הארץ כולה, שהוחזק על ידי משפחה אחת.  המשפחה הקיסרית ששלטה על חלק נכבד מן הארץ ושולטת גם היום.

במטרה ליצור לגיטימציה לאחזקתה של המשפחה הקיסרית השלטת, יצרו וליקטו תומכי הקיסר אסופת שירים וסיפורי אגדה, אשר מתארים את התגלגלות האלוהות מאלת השמש אמאטראסו אשר נחשבת עד לימינו לבכירה באלי הפנתאון של דת השינטו, הדת המקורית של יפן.
דרך נכדהּ ניניג'י ועד לקיסר המייסד, ג'ימו טנו, שהיה לטענת המיתוסים הללו מייסדה של השושלת קיסרית השלטת. שושלת אשר כתבה את ההיסטוריה הקדומה של יפן.  נמנים קיסרי יפן של ימינו.

טבלת התקופות השונות ששלטו ביפן


תאריך
שם התקופה תקופות משנה ישות שולטת
פרה-היסטוריה –

בערך 1000-300 לפנה"ס

ג'ומון לא ידוע
בערך 300 לפנה"ס –

250

יאיויי לא ידוע
בערך 250 –

538

תקופת קופון או יאמאטו תקופת קופון הראשונה שושלת יאמאטו
538 – 710 תקופת אסוקה
710 – 794 תקופת נארה
794 – 1185 תקופת הייאן
1185 – 1333 תקופת קאמאקורה שוגונות קאמאקורה
1333 – 1336 הרסטורציה של קמו שלטון קיסרי
1336 – 1392 תקופת מורומאצ'י נאנבוקו-צ'ו שוגונות אשיקאגה
1392 – 1573 תקופת שנגוקו
1573 – 1603 תקופת אזוצ'י-מומויאמה
1600 – 1867 תקופת אדו שוגונות טוקוגאווה
1868 – 1912 תקופת מייג'י הקיסר מייג'י
1912 – 1926 תקופת טאישו הקיסר טאישו (יושיהיטו)
1926 – 1945 תקופת שוֹוואה התפשטות הקיסר הירוהיטו
1945 – 1952
יפן הכבושה
1952 – 1989
יפן של אחרי הכיבוש
1989 – ימינו

 

תקופת יאיואי
בתחילת תקופת יאיואי Yayoi ,בערך בשנת 300 לפנה"ס ,הייתה פריחה טכנולוגיות חדשה ביפן.
תרבות האורז הובאה ליפן . שמניזם, והפקת ברזל וברונזה, שהובאו בידי מהגרים מקוריאה. כלי חרס של  אותה תקופה נתנו  לתקופה את שמה.
עם כניסתה של החקלאות, מעמדות חברתיים התחיל להתפתח, וחל אחוד בין בעלי קרקע ועוצמה. נוסעים סינים בתקופת שושלת האן ווי דיווחו כי מלכה בשם הימיקו Himiko או פימיקו  Pimiku שלטו על יפן באותה תקופה.
טכנולוגיות אלה היוו את היסודות לתרבות היפנית המסורתית שעדיין קיימת היום. האוכלוסייה  גדלה והחברה נעשתה למורכבת יותר.  כשהאנשים אורגים בדים, גרים בכפרי איכרים קבועים, בונים מבנים מעץ ומאבן, צוברים את הונם על ידי בעלות על קרקעות ואחסון דגן, מאלו התפתחו מעמדות חברתיים ברורים.

לאחר תקופת היאיואי, בערך ב-250 לספירה, הגיעה תקופת קופון, שהייתה מאופיינת במדינות מיליטריסטיות חזקות שמרוכזות סביב שבטים בעלי עוצמה.
בתחילת תקופת  קופון Kofun(300-538), מרכז שליטה פיתח את ההפריה שנקראת תוכנית קיאני Kinai  ועד כ – 400 לספירה , המדינה היתה מאוחדת כמו יאמאטו יפן עם המרכז הפוליטי והפרובינציות של מחוז יאמאטו (כיום,  כמו "השלמות" של נארה הבירה העתיקה ). שמה של התקופה נשאב מהקברים הגדולים של קופון (kofun) שנבנו עבור המנהיגים הפוליטיים של אותה תקופה.

"יאמאטו" יפן המורחבת משתרעת מקיושו אל המישור Kinai , אבל עדיין לא כוללת את קאנטו, Kanto , טוהוקו והוקקאידו .
הקיסר, היה השליט של יאמאטו יפן. הוא התגורר בעיר הבירה  ועבר לעיתים קרובות מעיר אחת לאחרת. עם זאת, שבט Soga השתלט מהר על הכוח הפוליטי והתוצאה היא ,שרוב הקיסרים פעלו רק כסמל המדינה. והופיעו רק בטקסי שינטו.

בשל יחסי ידידות למלכות קודארה Kudara (או Paikche) על חצי האי הקוריאני, הייתה השפעה יפנית חזקה מהיבשת הגדולה.
חצר הימטו, באזור אסוקה, השתלטה על השבטים האחרים ויפן צברה הון על ידי השתלטות על קרקעות רבות. תוך שימוש  במודל הסיני, היפנים פיתחו מנהל מרכזי וחצר אימפריאלית, והחברה אורגנה על פי עיסוק. רוב האנשים היו איכרים.  אחרים היו דייגים, אורגים, קדרים, אומנים, ומומחים ריטואליים.

התקופה הקלאסית

ברוב שנות ההיסטוריה של יפן, הכוח האמיתי היה בידי האצולה, השוגונים, או הצבא, ולאחרונה – ראשי הממשלות.
הבודהיזם הובא ליפן בשנת 538 או 552 וקודם על ידי המעמד השליט. הנסיך שוטוקו Shotoku שדגל בכך שיש  חשיבות מיוחדת בקידום רעיונות סינים.
הנסיך שוטוקו כתב את החוקה של שבע עשרה מאמרים על עקרונות מוסריים ופוליטיים.
תיאוריות של הקונפוציאניזם והטאואיזם, כמו גם מערכת הכתב הסיני הוכנסו ליפן במהלך תקופת יאמאטו.

Kamatari Nakatomi  קאמטארי נאקאטומי לא התחיל בשנת 645 את עידן שבט Fujiwara פוגי יוארה.  עידן שבט פוגי יווארה היה קיים עד לעלייה הצבא (הסמוראי) במאה ה -11. באותה שנה, הרפורמות של Taika התממשו. קמה ממשלה חדשה. והמודל הסיני שמש את מנהלי המערכות שהוקמו.
הרפורמה שתוכננה, חילקה את האדמה באופן שווה בין החקלאים .בכך הדגימה את מערכת המס החדשה שאומצה מסין .
ברפורמת טאיקה מ-645, היפנים הגבירו את אימוץ התרבות הסינית, וארגנו מחדש את הממשל על פי מבנה הממשל הסיני. דבר זה הכין את הדרך לדומיננטיות של הפילוסופיה הקונפוציאנית עד למאה ה-19.

בתקופת נארה,במאה ה-8 ,הופיעה לראשונה מדינה יפנית חזקה שרוכזה סביב חצר אימפריאלית בעיר הייג'ו-קיו (כיום נארה). החצר האימפריאלית לאחר מכן עברה לנגואקה ואחר כך להיאן-קיו,קיוטו של היום. מעבר המסמן את תחילת "תור הזהב" של התרבות היפנית הקלאסית הקרוי תקופת הייאן.

ימי הביניים ביפן

תקופת ימי הביניים ביפן אופיינה בעלייתו של מעמד שליט של לוחמים הקרויים "סמוראי".
בשנה 1185, הגנרל מינאמוטו יוריטומו היה הראשון לשבור את המסורת של שלטון לצד הקיסר בקיוטו, ועבר לקמאקורה הרחוקה, דרומית ליוקוהאמה של היום. לאחר מותו של יוריטומו, שבט לוחמים אחר, ההוג'ו, שלטו כנציגים של השוגון. ממשל השוגון הצליח לחסום פלישה מונגולית מקוריאה ב-1274 ו-1281. לאחר תקופה זו, הייתה תקופה של מחנות יריבים שלחמו זה בזה וגרמו לסבל רב, תקופה הקרויה "המדינות הלוחמות" או סנגוקו.

במאה ה-16, סוחרים ומיסיונרים פורטוגלים הגיעו ליפן בפעם הראשונה, כשהם מתחילים את תקופת "ננבאן" ("ברברי דרומי") של תחלופה מסחרית ותרבותית ערה בין יפן והמערב (ואף עם סין). בערך באותו זמן, אודה נובונגה, טויוטומי הידיושי וטוקוגוואה ייאסו הצליחו לשלוט באורח חזק יותר על המדינות הלוחמות ביפן. טוקוגאווה הצליח לבסוף לאחד את הארץ כולה בכך שניצח את יריביו בקרב סקיגהארה ב-1600, כשהוא מעביר את הבירה לאדו (כיום טוקיו) והחל את שוגונת טוקוגאווה.

שוגונת טוקוגאווה, שהייתה חשדנית כלפי המסיונרים הקתולים, חסמה את כל היחסים עם אירופה חוץ מאשר מגעים מוגבלים מאוד עם סוחרים הולנדים באי המלאכותי דג'ימה. הם גם נעשו מודעים יותר למסחר עם סין, במיוחד לאחר שהמנצ'ו כבשו את סין וייסדו את שושלת המנצ'ו קינג. המנצ'ו כבשו את קוריאה ב-1637, והיפנים חששו מפני פלישה אליהם גם כן. לפיכך, המדינה נעשתה מבודדת יותר מאי-פעם. תקופת הבידוד הזו נמשכה למאתיים וחמישים שנה, תקופה הידועה כתקופת אדו, הנחשבת לשיאה של התרבות הימי-ביניימית היפנית.

התקופה המודרנית

ב-1854 הכריח הקומודור האמריקני מת'יו פרי את יפן להיפתח למערב על ידי הסכם קנגוואה. חולשת השוגון הובילה סמוראים רבים למרד, שהביא למלחמת בושין בשנים 1867 – 1868. כתוצאה מכך, השוגון התפטר והרסטורציה של מייג'י הביאה את הקיסר חזרה לשלטון. יפן אימצה מוסדות מערביים רבים בתקופת מייג'י, כולל ממשל מודרני, מערכת משפט וצבא. רפורמות אלו הפכו את האימפריה היפנית למעצמה עולמית שניצחה את סין במלחמה הסינו-יפנית ואת האימפריה הרוסית במלחמה הרוסית-יפנית. עד שנת 1910 כבר שלטה יפן על טייוואן, קוריאה, וחצי מסחלין.

מי הוא שוגון מתוך ויקיפדיה
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94_%D7%A9%D7%9C_%D7%99%D7%A4%D7%9F
בהיסטוריה של יפן, המונח שוֹגוּן מתאר את משרת השליט בפועל של המדינה במרבית הזמן בין השנים 1192 ל-1868. השוגון היה לרוב שליט צבאי, אשר שלט במדינה במקביל לשלטון הקיסר, שלרוב היה דמות ייצוגית בלבד.

המונח באקוּפוּ מילולית,( ממשלת אוהלים) הוא שמה של המפקדה המנהלית או הממשלה של השוגון. לרוב מכונה הבאקופו בשפות המערב "שוגונות".
פירוש המילה שוגון ביפנית הוא: גנרל, ומשמעות המונח המלא סאי-טאישוגון
הינה: "גנרליסימו (גנרל על) שהתגבר על הברברים".
ביפנית של ימינו המונח שוגון עדיין מציין דרגה גבוהה בצבא היפני.

תקופת השלטון של השוגונים ביפן החלה עם תחילתה של תקופת קאמאקורה, אז ניכסה לעצמה שוגונות קאמאקורה את מרבית הסמכויות השלטוניות שהיו עד לאותו הזמן בידי החצר הקיסרית. השוגון האחרון סיים את תפקידו בשנת 1868 עם ביצוע הרסטורציה של הקיסר מייג'י – רפורמה ענפה שפתחה את יפן למערב והייתה תחילתה של הפיכת המדינה למדינה מודרנית.
בתחילת המאה ה-20 הייתה תקופה קצרה של "דמוקרטיית טיישו". מלחמת העולם הראשונה איפשרה ליפן, שלחמה בצד כוחות הברית המנצחים, להגדיל את השפעתה באסיה ואת אחזקותיה הטריטוריאליות באוקיינוס השקט. ב-1936, יפן חתמה על הסכם האנטי-קומינטרן והצטרפה לאיטליה ולגרמניה במדינות הציר. ב-1937 הביאה הפלישה היפנית למנצ'וריה למלחמת סין-יפן השנייה (1937 – 1945). ב-1941 התקיפה יפן את בסיס הצי האמריקאי בפרל הארבור, וכך נכנסה ארצות הברית למלחמת העולם.

בזמן המלחמה ברחו ליפן כ-6,000 יהודים מהאזור שהיה בשליטת ברית המועצות, וזאת כיוון שאף מדינה לא הסכימה לקלוט אותם. הנאצים שלחו ליפן את אחד מאנשי הגסטאפו כדי שישפיע על ממשלת יפן להעביר את היהודים לגרמניה, אולם ממשלת יפן סירבה לדרישה זו. היחס ליהודים ביפן בזמן המלחמה לא היה טוב, אך הם לא סבלו כמו יהדות אירופה.

לאחר קרבות רבים באוקיינוס השקט, יפן איבדה את הרווחים הטריטוריאליים הראשוניים שלה, וארצות הברית הגיעה לטווח הפצצת מטוסים מטוקיו, אוסאקה, וערים אחרות, וכן הטילה פצצות אטום על הירושימה ("ילד קטן") ונגאסקי ("איש שמן"). יפן חתמה על כניעה ללא תנאי לבעלות הברית ב-15 באוגוסט 1945 (יום VJ).

הכיבוש האמריקאי ביפן הסתיים באופן רשמי ב-1952, אם כי עדיין נותרו כוחות אמריקאיים ביפן, במיוחד באוקינאווה. יפן אימצה חוקה פציפיסטית חדשה ב-1947 תחת רשויות הכיבוש. לאחר הכיבוש, תחת תוכנית של התפתחות תעשייתית אגרסיבית, מדיניות הגנה כלכלית, והטלת משימת ההגנה הצבאית על ארצות הברית, התל"ג של יפן זינק והיא נעשתה לאחת מהכלכלות הגדולות בעולם. ב-19 בדצמבר 1956 הפכה יפן לחברה ה-80 באומות המאוחדות. למרות קריסת מדדי המניות ב-1990, ממנה המדינה עדיין לא התאוששה לגמרי, יפן עדיין נותרת מעצמה כלכלית גלובלית ולאחרונה החלה גם להפעיל את כוחה האסטרטגי, כשהיא מסייעת (בתפקידים לא קרביים) למלחמת מפרץ, לניסיונות האו"ם לשקם את קמבודיה, ולפלישה לעיראק ב-2003.
סיוע בביטוח לאומי וזכויות בעלי מגבלה (נכים)-חינם

 

מודעות פרסומת

אודות ethy ab

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג ,רשמים מטיולים,מדע,אוכל,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ואחרים,ברוכים הבאים. לשנה החדשה לוקחים את כל ימי השנה ומנקים אותם היטב קנאה, שנאה, גזענות, קמצנות, אגואיזם, רוע לב, דמעות תנין,מחלות, הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא!
פוסט זה פורסם בקטגוריה טוקיו, טיולים בחו"ל, טיולים בחול, יפן, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

אשמח לתגובתכם,יום נפלא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.