טיול בלתי מתוכנן לספארי ברמת גן חלק 1

יום רביעי בבוקר החלטנו שצריך להוציא את  המיקרובים החוצה להתאוורר בשמש.  נכנסנו לרכב ונסענו לספארי ברמת גן ללא תכנון. כך לרוב מצליח יותר וצדקנו. 

בדרך לספארי שילוט גרוע, אחרי סיבוב קטן, מצאנו, כניסה חניות רבות לבעלי מגבלה צבועות בכחול.  ושיפוע אל המדרכה. בדקו שאכן יש לנו תו חוקי, שילמנו  94 שקלים ונכנסנו לעולמם המרתק של בעלי החיים. 

התחלנו בטלואים 

 

הזאב הטלוא נפוץ רק באפריקה. באזורים לא מיוערים ולא מדבריים אולם הוא נכחד מחלק גדול מתפוצתו בעבר. כיום הוא מצוי בעיקר בדרום ובדרום-מזרח אפריקה. מעריכים כי חיים הזאבים הטלואים שונים בין פרט לפרט בצבע פרוותם, לכל פרט יש תבנית צבע שונה המאפיינת והמייחדת אותו. בפרוותו של הזאב הטלוא אזורים בצבעים חום, אדום, שחור, צהוב ולבן. הם נולדים עם שיער צפוף אך עם התבגרותם הם מאבדים שערותיהם וזאבים זקנים עשויים להיות חסרי שיער.  בדרך כלל צבע פרוותו באזור הראש כהה יותר וקצה זנבו לבן. 

משם עברנו למשפחת הזאבים.
תפוצת הזאבים מתפרשת בכל חלקי הארץ, ידוע לי על זאבים באזור נורדיה כפר יונה שם יש מחבואים לרוב. מספר הפרטים קטן על פי ההערכות ומגיע ל- 150 בלבד. הזאבים פעילים בלילה ולכן קטנים הסיכויים לפגוש אותם פנים מול פנים. רק קול היללה

שלהם נשמע ברמה.  הזאבים שנמצאים היום בספארי הם זאבים ישראליים אפורים שמקורם בערבה ומשקלם  כ- 2/3 ממשקלו של זאב באירופה או בקנדה. הזאבים בארץ טורפים בעיקר חוגלות וארנבות שדה. 

שועל  פנק FENNEC FOX
תוכלו לזהות אותם על ידי האוזניים הגדולות, הפנק, שהוא השועל  הקטן ביותר עולם. חי במדבר, מצנן את עצמו על ידי פליטת חום דרך אפרכסות אוזניו הגדולות. הוא נעזר באפרכסותיו כדי לשמוע את תנועות הטרף ממנו ניזון מחרקים,עכברים ולטאות. 

השמש הייתה במרכז השמים ובעלי החיים רבצו להנאתם לשיזוף חינם בקרני השמש לאחר כמה ימי גשם סוחף.   משמאלנו ליד האגם הגדול, השתכנה לה חבורה של קורמורנים משתזפת על
ענפי עץ שקועים במים.  
הקורמורנים

משתייכים לסדרת השקנאים, במשפחה זו 32 מינים רובם נמנים עם סוג אחד.  הקורמורנים מגיעים ארצה בסתיו, בסביבות נובמבר, מספרם הולך ורב עד לסוף דצמבר או ראשית ינואר,ואז הוא נשאר קבוע כחודשיים. הם עוזבים לרוב בראשית חודש מרס, ורק פרטים חולפים נראים באפריל. ככל הנראה,

הקורמורנים החורפים כאן מגיעים ברובם מאזור אוקראינה (צפון הים השחור). אחת התופעות היפות, היא היאספות אלפי הקורמורנים ללינת לילה. בחורף עפים ללינה מדי יום בלהקות דמויות ראש חץ למרחק עשרות קילומטרים. הסינים משתמשים בקורמורנים לעזרה בדייג בנהרות הרחבים, לאחר אילוף של כמה

שנים, הם שמים לקורמורנים חבל סביב הצוואר.  כאשר אלו תפסו דג, הקורמורנים מגיעים אל הדיג. זה מוציא מפיהם את הדג החי. 
5-6 דגים ואז זוכה הקורמורן לקבל את האוכל. הסינים מגלים סבלנות אין קץ ואינם מכאיבים או פוגעים בציפורים.קשה לקבל את השיטה אבל כאשר רעבים, כנראה שזו דרך לשרוד. לא רחוקמהם על היבשה מתגודדים קרנפים,בצידו הרחוק של האגם בוץ רב בתוכו מבוססות
חיות רבות ביניהן זברות,


זברה מצויה גרנט  GRANT ZEBRA
הזברה היא קרובת משפחה של הסוס. אופייני לזברה הם הפסים הרחבים.  לכל זברה דפוס שונה של פסים וכך אפשר לזהות באופן אישי את

כל אחד מהפרטים שבעדר.
חמורים

ערוד, חמור בר, מין ממשפחת הסוסיים מוצאו מהחמור האפריקאי שבוית לפני כשבעת אלפי שנה . הערוד גדול מן התת-מין הישראלי של הפרא. ראשו גדול, אוזניו ארוכות.  צבע הפרווה בקיץ אפרפר בז. בחורף הפרווה אפורה יותר. הגחון  בהיר. לאורך שנים שמש החמור כבהמת משא כבד, משימה קשה כי הערוד איטי מאוד. אורכו כ- 2 מטר,משקלו כ- 250 ק"ג, הערוד ניזון מצמחים עשבים קש וחציר. תפוצתו כלל עולמית למעט אנטארקטיקה. הערוד משמש לרכיבה כמו גם לרכב במקומות בהן אין גישה לכלי רכב

להובלת משאות באזורים הרריים בעיקר בעולם השלישי בעיקר בכפרים הסמוכים לאזורים הרריים מרוחקים ומושלגים שהדרכים בהן אינן עבירות לכלי  תחבורה.

אימפאלות

בעלי חיים עדינים ואלגנטיים מאוד. לזכרים קרניים דמויות נבל. הנקבות חסרות קרניים. האימפלות מצטיינות בכושר ניתור וקפיצה. הן מסוגלות לשבור שיאים ולהגיע בקפיצה אחת למרחק של 10 מטרים ולגובה של 3 מטרים.  האימפלה היא האנטילופות של אפריקה. נפוצה מאוד בפארק הלאומי קרוגר.  היא מהווה חלק חשוב בשרשרת המזון. מפגש עם עדר-גדול בו זכר עתיר קרניים וכמה עשרות נקבות חסרות קרניים שבחרו בו להזדווגות הוא מראה מדהים. לראות אותם בתוך הבוש באפריקה ממש מראה מיוחד. מספרם בספארי איננו גדול אבל נעים לראותן.

 ראם

ראם הנבל

ראם הוא יונק גדול ממשפחת הפריים. כיום מקובל לזהות את הראם עם החיה ששמה המדעי אוריקס והיא אנטילופה גדולה ממשפחת הפריים. הראם הוא בעל שתי פרסות מפותחות בכל

רגל ומעלה גרה, ולכן נחשב כחיה טהורה וכשרה.  ארבעה מיני ראמים מצויים כיום מצויים כיום בעולם.  ראם ביסה החי

בשמורות הטבע של מזרח אפריקה, ראם הצבי הגדול והחזק בראמים החי בשמורות הטבע המדבריות של דרום אפריקה,

ראם הסהרה החי במדבריות צפון אפריקה ועומד על סף הכחדה, והראם הערבי שפרטים בודדים שלו עדיין חיים. 

גנו

הגנו בולט במראהו המיוחד: החלק האחורי של גופו נמוך מחלקו הקדמי, ראשו דומה לראש בקר וזנבו שעיר כזנב סוס. הגנו נפוצים בערבות מזרח אפריקה ונודדים בעקבות הגשמים אל כרי העשב, בעדרים מעורבים עם זברות.גנו (שם מדעי: Connochaetes) הוא סוג בעל חיים גדול ממדים ממשפחת הפריים הכולל שני מינים:
גנו לבן זנב ,וגנו שחור זקן . הגנו הינו פרסתן הגדל לגובה של מטר  פלוס משקלו בין 150 ל-250 קילוגרם.

הגנו חי בערבות ובשטחים מיוערים פתוחים באפריקה ובמיוחד בסרנגנטי בטנזניה הגנו חי למעלה מ-20 שנה.  מזונו העיקרי של הגנו הם עשבים. בשל השינויים העונתיים נודד הגנו לאדמות המרעה האפריקניות  נדידה שנתית. הנדידה העיקרית היא במאי, כאשר בסביבות 1.5 מיליון פרטים נודדים מהערבות לחורשות.

בנובמבר הם שבים חזרה לערבות.  לגנו תפקיד חשוב במערכת האקולוגית של הערבות, וזאת מפני שגלליהם מזבלים את הקרקע ובפעולותיהם הם מעודדים צמיחה חדשה. עם זאת, מנוסתם של בעלי חיים אלו מפורסמת בכמות הנזק שהיא מחוללת. מנוסה טיפוסית מתאפיינת ב-500 פרטים בקירוב שנעים במהירות של 80 קמ"ש ויכולה להימשך כ-30 דקות. חייה זו היא גם מקור מזון 
חשוב לחיות טרף כגון אריות צבועים ואחרים. 

היפופוטם

 היפופוטם או בשמות אחרים, בהמות או סוס יאור, הבהמות הוא מבעלי החיים הגדולים ביותר על פני היבשה. רק פילים גדולים ממנו והקרנף רחב שפה (קרנף לבן) דומה לו בגודלו. כיום הוא מצוי בעיקר באפריקה באזור האגמים הגדולים. קרוגר פארק ואחרים. אורך גופו כ- 3-5 מטר גובהו כ- 1.5 מטר, משקלו כ- 3-4 טון. יכול לחיות מעל 40 שנה.
קרנף

 

 

חלק שני בקרוב

בקרו באלבומים שלי לתמונות נוספות

טיול לספארי SAFARI אתי1 

מודעות פרסומת

אודות ethy ab

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג ,רשמים מטיולים,מדע,אוכל,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ואחרים,ברוכים הבאים. לשנה החדשה לוקחים את כל ימי השנה ומנקים אותם היטב קנאה, שנאה, גזענות, קמצנות, אגואיזם, רוע לב, דמעות תנין,מחלות, הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא!
פוסט זה פורסם בקטגוריה בעלי חיים, טיולים בארץ, ספארי, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

8 תגובות על טיול בלתי מתוכנן לספארי ברמת גן חלק 1

 1. motior הגיב:

  טיול יפה 🙂 נחמד לקפוץ לספארי פעם בכמה שנים.
  ראמים ערביים חיים בחי-בר יטבתה ונעשו כמה נסיונות לשחררם לטבע – בהצלחה חלקית

  אהבתי

 2. כיף לטייל בעולם הקסום של החיות, חבל שהמחירים יקרים:)

  אהבתי

 3. oferdub הגיב:

  יופי של בילוי לתמיכה במלחמה במיקרובים 🙂
  יפה שיצאתם ויפים המראות שהבאת.
  בוקר טוב וסופ"ש נעים, יקרה

  אהבתי

 4. ע נ נ ת הגיב:

  נחמד מאד לטייל בספארי 🙂

  אהבתי

אשמח לתגובתכם,יום נפלא

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s